Как протича деня на един дейтрейдър???

Как протича деня на един дейтрейдър???За това как протича професионалният живот на един форекс трейдър разказва Димитър Петков. Господин Петков, от колко време инвестирате на финансовите пазари и по-конкретно се занимавате с валутна търговия? Работя на финансовите пазари от 9 години и осъществявам инвестиции от 6 години. Конкретно съумявам да се издържам с търговия от три-четири години. Инвестирам не само на форекс пазара, но също така и в индекси и суровини. Когато преценя също така инвестирам на БФБ и в суровини като злато и петрол. Каква е критичната маса на един акаунт, за да съумява един трейдър да се издържа от такива доходи? Бих казал, че е необходима сума между 40 и 60 хил. лева, за да се покриват разходите, свързани с живот и да се реализира капитализация на средствата, с които разполагате. В тази насока, какви са целите, като доходност, които преследвате? Един успешен трейдър се цели в това да прави 10% месечно, без да говорим за капитализация. Това макар и на пръв поглед да е един твърде висок резултат, уверявам ви е достижим. Аз лично съумявам да изкарам толкова. Най-добрите трейдъри правят и по 300% годишно. Разбира се в тези случаи не говорим за огромни капитали, а за едни много по-разумни пари. Как протича деня ви и колко продължава работният ден на един професионален трейдър?
Трябва първо да подчертая, че аз съм дей-трейдър. Сутрин ставам, преглеждам азиатските пазари, за да се ориентирам в обстановката. Чета какво се е случило и гледам календара какво предстои да излезе. Междувременно следя фючърсите на щатските индекси и гледам как отваря Европа. Правя си технически анализ на определени двойки за деня. Най-често влизам в позиции, когато стартират европейските пазари. Като дей-трейдър често се случва да правя много сделки в рамките на деня. Почти никога не оставям открити позиции за вечерта, или за следващия ден. Ползвате ли стоп-лос поръчки и какъв ливъридж е разумен според вас? Преди няколко години ползвах задължително стоп-лосове. Нещата обаче се промениха особено след старта на кризата. В момента вместо стоп-лосове отварям хеджиращи позиции. Като разумен ливъридж определям 5% от стойността на акаунта. Инвеститорите бих посъветвал да закриват позициите си, ако те регистрират движение в противоположната посока наполовина на целената печалба. Какъв е обемът на печелившите спрямо губещите ви сделки? Мога да кажа, че съотношението печеливши/губещи сделки при мен е 3 към едно. Това ми осигурява достигане на заложените цели. Как формирате позиция и осреднявате ли? Не бих казал, че осреднявам, когато губя. Първоначално, когато преценя че една позиция е подходяща за разкриване, влизам с около половината от това което смятам да ми е позицията. В последствие преценявам, дали да увелича позицията, или да я закрия. По принцип съм привърженик на техническия анализ, но се опитвам да го съчетая и с фундаменталния. Определено мога да кажа, че противно на всеобщото мнение, между двата подхода съществува известна симбиоза и могат да се прилагат и двата. Какви проблеми срещате от страна на брокерите и какви брокери ползвате? Предимно чуждестранни брокери използвам, но мога да кажа, че често прибягвам и до услугите на местни. Сред най-големите проблеми, които срещам, са рекотирането и разширяването на спредове. Такива стратегии прилагат често и големите имена в бизнеса.
Какво е работното време на един дейтрейдър и затормозава ли ви подобна работа? Работното време е като на всеки друг работещ – 8-9 часа. Не бих казал, че работата ме затормозява, по-скоро ми носи удовлетворение и удоволствие. Каква е връзката между отделните активи? Определено може да се каже, че от известно време съществува ясно изразена правопропорционална зависимост, между движението на основните валутни двойки и индексите. Става въпрос за всички carry-trade валути. Подобна е и зависимостта между двойката и движеието в цените на златото и петрола. Разбира се силата и зависимостта на връзката се предопределя и от други фактори, като бизнес цикъл и др. В момента обаче, нещата стоят по този начин. Какви са очакванията ви за следващата година? Очаквам следващата година движението на основната за пазара валутна двойка – EUR/USD да е в рейндж. Бих определил този диапазон макар и доста широк, като 1.3500-1.6000. Борбата между бикове и мечки ще се предопределя от големия щатски дефицит, оказващ низходящо въздействие върху долара и факта, че традиционно лихвите в САЩ започват да се повишават много по-рано от тези в еврозоната. Същите ми са и прогнозите за щатските индекси, рейндж с низходящ натиск. Какво ще препоръчате на инвеститорите? На инвеститорите препоръчвам тест на способностите им с малки сметки. Практиката сочи, че за формирането на печеливши стратегии и опит са необходими обикновено 2-3 години реален опит. Шест месеца на последователни успехи на демо-сметка, също биха били известна гаранция за опита на бъдещите трейдъри. И все пак не забравяйте, че реалната търговия е много по-различна от виртуалната такава.
Няма коментари...защо не публикувате първия коментар?
Напишете коментар